sobota, 8 listopada 2014

Mniej i lepiej żreć :)

Glutaminian sodu jest odpowiedzialny za przyrost wagi

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia od 1980 roku odsetek osób otyłych lub z nadwagą wzrósł na świeci ponad dwukrotnie.

Glutaminian sodu jest odpowiedzialny za przyrost wagi

Za nagły przyrost wagi może być odpowiedzialny glutaminian sodu. Współczesne badania dowodzą, że spożywanie glutaminianu sodu trzykrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia nadwagi lub otyłości. Okazuje się również, że nawet jeśli ograniczymy ilość kalorii w naszej diecie, ale pozostaniemy przy spożywaniu produktów zawierających glutaminian, nasza waga może wzrosnąć.
Czym właściwie jest glutaminian sodu?
Inaczej jest to sól sodowa kwasu glutaminowego, odkryty przez japońskiego naukowca, który odizolował ten kwas z bulionu z wodorostów morskich.
Glutaminian sodu jest odpowiedzialny za przyrost wagi
Glutaminian nie jest konserwantem, dodawany jest do żywności by była smaczniejsza. Sam w sobie nie ma konkretnego smaku, ale mocno podkreśla smak innych składników, z którymi zostanie zmieszany. Można go znaleźć w zupach w proszku, kostkach rosołowych, sosach w proszku i tych w słoikach, przyprawach do mięs, soli czosnkowej, ketchupie, konserwach itd. Dieta bogata w produkty wysoko przetworzone dostarcza dużą ilość pustych kalorii Tego typu produkty są ubogie w błonnik, mikroskładniki i fitozwiązki, a bogate w tłuszcze nasycone, tłuszcze trans, cukry proste oraz wzmacniacze smaku.
Glutaminian sodu jest odpowiedzialny za przyrost wagi
- Jednym z takich czynników jest glutaminian sodu, który powoduje, że żywność jest nienaturalnie smaczna, bardzo ładnie wygląda i pachnie. Z punktu widzenia organoleptycznego dla organizmu jest to zaburzenie sytuacji normalnej. W efekcie mamy ochotę tej żywności spożyć więcej – tłumaczy Krzysztof Lewandowski ze Smart Food.
Glutaminian sodu jest odpowiedzialny za przyrost wagi
Żyjemy dziś szybko i w życiowym pośpiech sięgamy po gotowe rozwiązania w kuchni, w ten sposób oszczędzając czas. Wiąże się to jednak z wysokim ryzykiem dla naszego zdrowia. Dlatego powinniśmy zwracać uwagę na to, co jemy i zmniejszyć spożycie wysoko przetworzonych produktów. Natomiast starać się zwiększyć spożycie warzyw, owoców i samemu przygotowywać potrawy. Lepiej wbudować w swój organizm witaminy i minerały naturalne a nie chemiczne składniki wzmacniające smak i zapach, zastępujące aromaty naturalne, które po wielu latach zagrozić mogą naszemu zdrowiu a nawet życiu.
Źródło: Newseria Lifestyle

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz