poniedziałek, 3 listopada 2014

Jak uniknąć nadwagi u dzieci

Jak rozpoznać nadwagę u dziecka, od czego zacząć dietę?

Nadwaga u dzieci to coraz częstsze zjawisko. Warto pamiętać, że komórki tłuszczowe, które powstaną u dziecka przez pierwsze dwa lata życia, już nigdy nie znikną. To oznacza, że dziecko z  nawagą może w przyszłości stać się dość łatwo otyłym dorosłym.

Nadwaga, czyli stan, kiedy dziecko waży kilka kilogramów więcej, niż wynosi norma dla jego wieku, spowodowane jest niezachowaniem równowagi między ilością energii, która dostarczana jest wraz z jedzeniem, a tej zużytej przez organizm. Parametrem oceniającym stopień otyłości jest BMI czyli wskaźnik masy ciała.




Dziecko ważące zbyt dużo jest ociężałe, nie może dorównać innym dzieciom w zabawach, często z nich rezygnuje, by nie narażać się na krytykę z ich strony. Jest nieakceptowane przez rówieśników, przez co zamyka się w sobie i by się pocieszyć je coraz więcej. Stres to tylko jedna z  przyczyn nadwagi u dzieci Na czołowym miejscu znajdują się złe nawyki żywieniowe czyli jedzenie fast – foodów, zbyt duże ilości słodyczy czy picie wysoko słodzonych napojów. Nadwaga spowodowana jest też brakiem aktywności fizycznej, a także problemami emocjonalnymi, które przeżywa dziecko.
W takich przypadkach najlepiej zasięgnąć opinii lekarza. Może nadmierny apetyt jest skutkiem zaburzeń zdrowotnych.
- Przed zaplanowaniem diety u dziecka konieczna jest kompleksowa diagnostyka – badanie krwi, pomiar impedancji (BNI), który analizuje skład ciała, niezbędny jest także szczegółowy wywiad z rodzicami, który określi np. zapotrzebowanie dziecka na energię. Dietetyk może także zlecić dodatkowe testy np. nietolerancji pokarmowych. Dopiero w oparciu o taki materiał jesteśmy w stanie ustalić dietę kliniczną dla dziecka na którą złożą się konkretne produkty i częstotliwość posiłków – mówi Małgorzata Pelikan, dietetyk Centrum Dietetycznego 4Health.
Bywa, że rodzice bagatelizują nadwagę u swoich dzieci, lub w ogóle nie zauważają problemu. Nie zauważając problemu, nie będą starali się z nim walczyć, ani mu zapobiegać. Nie będą zatem zachęcać dziecka do zdrowego odżywiania i większej aktywności fizycznej.

Źródło: informacja prasowa Martyna Dyszka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz